Już od samego rana uczniowie ze szkół gastronomicznych przyrządzali wyśmienite dania z karpia, rywalizując miedzy sobą o tytuł Mistrza w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych. I miejsce zdobyła Zofia Wekwejt z Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu – Zdroju za danie: „DEEP FRY KARP POLSKA TRADYCJA”. II miejsce zajęła Julia Nosiadek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Julia przygotowała „Karpia pod orzechową posypką podanego z jesiennymi warzywami”. III nagrodę zdobyła Julia Zawada z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie za „Kotleciki z karpia na konfiturze z czerwonej cebuli oraz puree ziemniaczano-cytrynowym. Nagrody w postaci sprzętu gastronomicznego wręczali Wójt Gminy Pawłowice - Franciszek Dziendziel, Prezes Stowarzyszenia Rybackiego "Żabi Kraj" - Krzysztof Szymura, przewodniczący jury Carlos Gonzalez Tejera - ekspert kulinarny firmy Stalgast, producenta wyposażenia dla gastronomii oraz Beata Białowąs - Członkini Zarządu Województwa Śląskiego, która odwiedziła Pawłowice z okazji święta i złożyła wszystkim rybakom i osobom związanym z rybactwem najlepsze życzenia. Wśród gości na święcie karpia pojawiła się również Barbara Bandoła - Starosta Pszczyński.
Najmłodsi wzięli udział w konkursie plastycznym ”Taaaka ryba”. Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią. Wśród prac konkursowych znalazła się między innymi ryba z kosmosu, sklep rybny oraz ryby o różnobarwnej odmianie. Nagrody w konkursie plastycznym otrzymali: Alan Krakowski, Agata Porwisz, Julia Nyrek, Kinga Obetkon, Natalia Brandys, Blanka Wowra, Martyna Toborek, Szymon Orszulik, Kornelia Sudoł, Alicja Kosowska, Zuzia Pierchała. Nagrody wręczył wójt gminy oraz Ewa Myśliwiec - Dyrektorka Biura Polskiego Stowarzyszenia Producentów Olejów, które było również jednym ze sponsorów nagród w konkursie plastycznym i kulinarnym.Każdy, kto w sobotę odwiedził pawłowicki rynek, mógł kupić rybę pod różnymi postaciami i zrobić zakupy na stoiskach z produktami regionalnymi i rękodziełem. Oprócz karpia, było także lokalne wino, sery, miody, produkty z Uzdrowiska w Goczałkowicach -Zdroju, wyroby lawendowe, wyroby gliniane. Swoje stanowiska miały także organizacje oraz instytucje. Stowarzyszenie „Żabi Kraj” przygotowało konkurs wiedzy o rybołówstwie oraz częstowało gości wędzonym karpiem, a Polskie Stowarzyszenie Producentów Olejów tłoczyło olej rzepakowy i rozdawało gadżety z motywem rzepaku. Na stoisku były także udzielane bezpłatne porady dietetyczne oraz wykonywany był pomiar składu ciała. Odwiedzający mogli również zobaczyć basen pokazowy z różnymi gatunkami ryb żyjącymi w naszych stawach, przygotowany przez Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu. Było także drugie akwarium z rybami przygotowane przez hodowców, przy którym chętnie zatrzymywały się szczególnie dzieci.Krótką prelekcję na temat najpopularniejszej ryby w regionie wygłosił Członek Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” Henryk Białowąs, a czas biesiadowania umilały występy gminnych zespołów regionalnych Talizmanu,Jarząbkowianek, Pielgrzymowian oraz Pawłowickich Babeczek i Retro. Największą atrakcją święta była degustacja przepysznego kaszotto z karpiem. Na wielkiej polowej patelni o średnicy prawie dwóch metrów, na żywym ogniu kucharze przygotowywali danie, a następnie częstowali wszystkich przybyłych gości. Na zakończenie imprezy wystąpił zespół Happy Jędrowski Show.Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Rybackie „Żabi Kraj”, Gmina Pawłowice i Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.Wydarzenie dofinansowane przez: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”Gmina Pawłowice jest członkiem Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj”. Powołanie Stowarzyszenia było naturalną konsekwencją wieloletniej aktywności środowisk lokalnych, w szczególności rybackich zamieszkujących obszar nazywany od dawien dawna Żabim Krajem. Ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie między innymi dofinansowano osiem miejsc odpoczynku dla rowerzystów na terenie gminy Pawłowice, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Polnej i ul. Zjednoczenia w Pawłowicach, boisko wielofunkcyjne w Pielgrzymowicach, przebudowano budynek na potrzeby biblioteki publicznej w Pawłowicach. Wsparcie otrzymała również parafia ewangelicka w Golasowicach i Ochotnicza Straż Pożarna czy restauracja "Smak Regionu".