W Mikołajki, 6 grudnia 2023 r., w Szkole Podstawowej nr 2 w Pawłowicach odbyła się uroczysta szkolna wigilia połączona z nadaniem tytułu Honorowego Profesora Szkoły. Laureatami tytułu zostają osoby, które ze względu na swoją postawę i działalność mogą stać się dla uczniów inspiracją i wzorem do naśladowania.
Tytuł ten nadawany jest osobistościom świata sztuki, muzyki, sportu, działalności społecznej czy publicystycznej. W murach szkoły gościli już m.in. Stanisław Sojka, Andrzej Grabowski, bracia Golcowie, śp. Krystyna Bochenek, Beata Maksymow czy Mariusz Czerkawski. Tradycję nadawania tytułu Honorowego Profesora zapoczątkowało w 1999 roku gimnazjum działające niegdyś w budynku obecnej szkoły. Przetrwała ona do 2017 roku, do czasu reformy wprowadzającej likwidację szkół gimnazjalnych. Po kilku latach Szkoła Podstawowa nr 2 zdecydowała się kontynuować tę wyjątkową tradycję.
Gościem honorowym tegorocznego wigilijnego spotkania była Justyna Steczkowska, polska wokalistka, autorka tekstów, jurorka popularnego muzycznego programu telewizyjnego The Voice of Poland. Zanim pani Justyna założyła profesorską togę i biret oraz złożyła ślubowanie, zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście obejrzeli przygotowany przez uczniów spektakl o tematyce bożonarodzeniowej.
Zastępczyni wójta pani Joanna Śmieja pogratulowała występu i złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Talent młodzieży doceniła również sama wokalistka. Wyraziła uznanie dla uczniów i nauczycieli zaangażowanych w organizację występu oraz udzieliła uczniom pierwszej ważnej lekcji, zwracając uwagę na fakt, że każdy sam ponosi odpowiedzialność za swoje życie oraz podejmowane decyzje. Podkreśliła jak istotny jest szacunek dla drugiego człowieka bez względu na jego poglądy, pochodzenie, wygląd czy uczucia.
Dyrektorka szkoły Olga Płonka odczytała list od ks. Bp. Marka Szkudły skierowany do całej społeczności szkolnej. Podziękowała również wszystkim za przybycie i życzliwe przyjęcie programu artystycznego, podkreślając znaczenie wspólnych działań nauczycieli, uczniów i rodziców.
Na zakończenie Justyna Steczkowska razem ze szkolnym chórem i widownią zaśpiewała popularną kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.












