Artykuł

Droga do rozwoju

Zakończyły się prace przy budowie ul. Strefowej połączone z przebudową i rozbudową odcinka ul. Mickiewicza w Pawłowicach.  

To ważna inwestycja, która rozpoczęła się wiosną 2025 roku. Nowa droga – ul. Strefowa – stanowi dojazd do terenów inwestycyjnych zlokalizowanych przy obwodnicy Pawłowic (ul. Przemysłowej) i jest połączona z ul. Mickiewicza, która również została przebudowana i rozbudowana. Funkcjonuje tu Gminny Zespół Komunalny (GZK) oraz firmy Autoland i Zisco.   

W ramach zadania wykonano blisko 1,2 kilometra jezdni asfaltowej, w tym   zmodernizowano 550 metrów ulicy Mickiewicza na odcinku od ul. Przemysłowej do ul. Nowej i zbudowano ul. Strefową o długości 640 metrów. Z myślą o pieszych i rowerzystach powstała niemal kilometrowa, bezpieczna ścieżka, która prowadzi od skrzyżowania ul. Nowej z ul. Mickiewicza poprzez ul. Strefową i łączy się ze skrzyżowaniem z ul. Poprzeczną. Ścieżka pieszo-rowerowa to dobra  alternatywa dotarcia do pracy dla pracowników firm, które będą funkcjonować na tych terenach. Pierwszy inwestor – koreańska firma DAEHA – już buduje tutaj swój nowy zakład (pisaliśmy o tym Czysta produkcja i czysty zysk). Wzdłuż ul. Mickiewicza powstał półkilometrowy chodnik, a kierowcy, w okolicy siedziby GZK, zyskali 14 miejsc postojowych. Drogi są oświetlone 35 nowoczesnymi, energooszczędnymi lampami. Zbudowano również odwodnienie w postaci kanalizacji deszczowej. Wbudowano też kanał technologiczny pod przyszłe przyłącza medialne dla poszczególnych działek inwestycyjnych. Dużym wyzwaniem było zabezpieczenie biegnącej w sąsiedztwie magistrali wodociągowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Udało się to z wykorzystaniem bezwykopowej technologii reliningu.

Nowa droga to również nowy układ komunikacyjny. Na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Strefową pierwszeństwo będą miały pojazdy nadjeżdżające i wyjeżdżające w kierunku ul. Przemysłowej.  

W środę, 24 czerwca symbolicznie otwarto nową drogę. Wstęgę przecięła Wójt Gminy Pawłowice Joanna Śmieja, Przewodnicząca Rady Gminy Bogusława Pietrek, Wiceprezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Andrzej Zabiegliński oraz Prezes firmy „Auto-Trans Asfalty” Sp. z o.o. – Generalny Wykonawca inwestycji - Piotr Jojko. Obecni byli również przedstawiciele podwykonawców, kierownicy robót, inspektorzy nadzoru oraz sołtys Pawłowic i radny Grzegorz Cyrulik.    

Obecnie przygotowywane są dokumenty, które zakończą proces odbioru  inwestycji wraz z rozliczeniem zadania, którego koszt ostatecznie wyniesie niespełna 12 milionów złotych, z czego 2 mln zł to wkład finansowy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

 

Data ostatniej aktualizacji: 25.06.2026
Autor: UG Pawłowice
Zaktualizował: Beata Cyganek
Przewiń stronę do góry

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje