Bezpośrednim powodem zaproszenia do Francji przedstawicieli z gminy były uroczystości związane z 81. rocznicą apelu Charlesa de Gaulle’a do Brazaville, ale spotkanie było również okazją do omówienia nowych sposobów współpracy pomiędzy naszymi miejscowościami. Gminę Pawłowice reprezentowali Joanna Śmieja zastępca wójta, Grzegorz Paszyna – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pawłowicach oraz Aleksandra Zachraj z Referatu Promocji i Integracji Europejskiej jako tłumaczka i osoba zajmująca się współpracą zagraniczną.
27 października do południa delegacja spotkała się z Jérôme Bodelle, prezesem firmy CRITT M2A. Przedsiębiorstwo jest pionierem w Europie w badaniach nad rozwojem pojazdów z silnikami elektrycznymi. Testuje akumulatory/baterie, które będą zasilać przyszłe samochody elektryczne. Firma stara się odpowiadać na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego z pięcioletnim wyprzedzeniem, a jej działania koncentrują się również na zaplanowaniu sposobu recyklingu zużytych baterii i szacowaniu zapotrzebowania na rynku pracy w związku z rozwojem nowych technologii motoryzacyjnych.
Po południu na cmentarzu w Verquin odbyła się uroczystość związana z 81 rocznicą apelu, który wygłosił generał Charles de Gaulle do mieszkańców Brazaville – stolicy Kongo. Uroczystości są hołdem dla afrykańskich bojowników, którzy przyczynili się do zwycięstwa nad nazizmem wolnej Francji i sił sojuszników. Delegacja z Pawłowic złożyła pod pomnikiem biało-czerwony wieniec. Odegrano również trzy hymny: francuski, polski i kongijski, bo w uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele Republiki Konga. Druga część uroczystości odbyła się w Sali Ślubów w Verquin. Zastępca wójta Joanna Śmieja w imieniu gminy Pawłowice przekazała pozdrowienia dla mieszkańców Verquin i podziękowała za włączenie Pawłowic w obchody uroczystości. Przekazała również list wójta Franciszka Dzienidziela skierowany do burmistrza Thierrego Tasezz i całej społeczności Verquin.
Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniem z burmistrzem, zwiedzaniem miejscowości i przedstawieniem planów rozwoju Verquin. Szczególnie interesujący wydał się plan zalesiania, polegający na zasadzeniu w wyznaczonych miejscach wielu tysięcy drzew. Zalesione tereny nie będą jednak służyły rekreacji, a mieszkańcy nie będą mogli z nich korzystać. Drzewa będą pełnić funkcję „zielonych płuc”, oczyszczać powietrze, absorbować wodę, przeciwdziałać ociepleniu. Poza kosztami nasadzeń, finansowanymi ze środków unijnych, Verquin nie będzie ponosić kosztów utrzymania tych obszarów.
Przed południem w urzędzie miasta odbyło się spotkanie robocze w sprawie wymiany francusko-polskiej. Ze strony Verquin uczestniczyli w nim: burmistrz Thierry Tassez oraz przedstawiciel stowarzyszenia organizującego co roku w Verquin Święto Pora (odpowiednik naszych dożynek), przedstawicielka Stowarzyszenia Bez Granic, dyrektorka szkoły podstawowej w Verquin, przedstawiciel klubu piłkarskiego i jednocześnie dyrektor usług socjalnych, sekretarz miasta, zastępca burmistrza.
Pobyt w Verquin zakończył się wizytą w nowoczesnej filii Luwru, która powstała w dawnym regionie górniczym, w niewielkim mieście Lens, około 30 km od Verquin. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z dziełami Pabla Picassa. Wieczorem, w gabinecie burmistrza podpisano dwa listy intencyjne o rozwijaniu współpracy pomiędzy szkołami oraz o współpracy pomiędzy mieszkańcami, grupami nieformalnymi i organizacjami pozarządowymi.
W wyniku wizyty w Verquin uzgodniono, że Szkoła Podstawowa nr 1 wraz ze szkołą z Verquin zorganizują dla uczniów spotkanie on-line, w którym wspólnym językiem będzie angielski. Strona francuska prześle też do Pawłowic wykaz organizacji, które są zainteresowane współpracą, a miejscowości wymienią się między sobą kalendarzem świąt, uroczystości i wydarzeń, w których mogliby uczestniczyć zagraniczni partnerzy. Szkoły rozeznają możliwości pozyskania środków zewnętrznych na wymianę młodzieży, a temat ewentualnej wizyty młodzieży w firmie CRITT M2A zostanie przedstawiony Zespołowi Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach, ponieważ gmina chciałaby umożliwić młodzieży wizytę, staż lub szkolenie w firmie, która wyznacza przyszłościowe kierunki rozwoju, aby zmotywować i ułatwić podjęcie decyzji dotyczących wyboru drogi zawodowej.
Francuzi działający w Stowarzyszeniu Pora byli zainteresowani współpracą z podobnym stowarzyszeniem z gminy Pawłowice, choć barierą może okazać brak znajomości języka angielskiego lub francuskiego. Strony zdecydowały również, że do końca lutego zostaną przekazane informacje o ewentualnej wizycie strony polskiej lub francuskiej w mieście partnerskim.