Artykuł

Oddaliśmy hołd bohaterom

W miniony piątek, 19 czerwca 2026 r., w gminie Pawłowice uczczono Narodowy Dzień Powstań Śląskich wydarzeń związanych z trzema powstaniami śląskimi, istotnymi dla historii naszego regionu oraz kształtowania jego tożsamości. W wydarzeniach wziął udział zastępca Wójta Gminy Pawłowice Wojciech Bazgier, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pawłowice Damian Herman, radni, sołtysi oraz przedstawiciele rad sołeckich i Klubu Miłośników Historii w Pawłowicach. Delegacje odwiedziły miejsca pamięci związane z powstańcami śląskimi na terenie gminy. Kwiaty złożono przy grobie Powstańców Śląskich w Warszowicach, przy tablicy pamiątkowej w Pniówku oraz pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Jarząbkowicach. W każdym z tych miejsc oddano hołd bohaterom walk o polskość Śląska, a przede wszystkim tym, którzy pochodzili z naszej gminy.

O 150 mieszkańcach naszej gminy zaangażowanych w I, II lub III powstanie śląskie można dowiedzieć się z publikacji opracowanej przez Agnieszkę Kieloch w ramach Klubu Historyka działającego przy Gminnej Bibliotece. Publikacja jest dostępna on-line w zbiorach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Powstania Śląskie miały miejsce w latach 1919–1921 i były zbrojnymi wystąpieniami ludności polskiej przeciwko władzom niemieckim na Górnym Śląsku. Ich celem było przyłączenie części regionu do Polski. Szczególne znaczenie miało III Powstanie Śląskie, którego rezultaty przyczyniły się do podziału Górnego Śląska i włączenia jego najbardziej uprzemysłowionej części do Rzeczypospolitej.

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 22.06.2026
Autor: Urząd Gminy Pawłowice
Zaktualizował: Joanna Kiełkowska
Przewiń stronę do góry

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje