Wnioski za okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2026 r. będą przyjmowane od 1 lipca 2026 r. do 31 sierpnia 2026 r. Wnioski można składać osobiście w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Pawłowicach przy ul. Górniczej 26, natomiast osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub podpisem osobistym mogą składać wnioski środkami komunikacji elektronicznej.
Bazowym dochodem jest dochód z roku 2025.
Bon ciepłowniczy może być przyznany gospodarstwom domowym:
- przy przeciętnym miesięcznym dochodzie (dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych):
- 3 272, 69 zł - gospodarstwo domowe jednoosobowe;
- 2 454 ,52 zł na osobę – gospodarstwo domowe wieloosobowe;
- korzystającym z ciepła z systemu ciepłowniczego dostarczanego przez przedsiębiorstwo energetyczne,
- gdy jednoskładnikowa cena ciepła netto w danej grupie taryfowej wynosi powyżej 170 zł/GJ netto (dalej również "cena ciepła").
Bon ciepłowniczy jest świadczeniem pieniężnym jednorazowym będącym wsparciem dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, które doświadczają skokowego wzrostu cen ciepła systemowego dostarczanego przez przedsiębiorstwa.
Wysokość bonu zależy od jednoskładnikowej ceny ciepła netto.
W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego działa mechanizm „złotówka za złotówkę”, czyli świadczenie jest stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu.
W przypadku gdy wysokość bonu ciepłowniczego jest niższa niż 20 zł, bon ciepłowniczy nie przysługuje.
Przy bonie ciepłowniczym za okres 1 stycznia 2026 r. – 31 grudnia 2026 r. można otrzymać:
- 1000 zł dla gospodarstwa domowego – gdy cena ciepła netto wynosi powyżej 170 zł/GJ do 200 zł/GJ;
- 2000 zł dla gospodarstwa domowego – gdy cena ciepła netto wynosi powyżej 200 zł/GJ do 230 zł/GJ;
- 3500 zł dla gospodarstwa domowego – gdy cena ciepła netto przekracza 230 zł/GJ.
Dla jednego gospodarstwa pod wskazanym adresem może być przyznany tylko jeden bon ciepłowniczy w danym okresie. W przypadku kilku wniosków z tego samego gospodarstwa domowego przysługujący bon ciepłowniczy zostanie wypłacony osobie, która złożyła wniosek jako pierwsza, a pozostałe wnioski zostaną pozostawione bez rozpoznania.
Zaświadczenia zarządcy budynku o korzystaniu z ciepła systemowego.
Do wniosku należy załączyć zaświadczenie ze spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, właściciela lub zarządzający budynku, lub innego podmiotu zobowiązanego do zapewnienia dostarczania ciepła do gospodarstwa domowego. Zaświadczenie potwierdza fakt korzystania gospodarstwa domowego z ciepła dostarczanego przez przedsiębiorstwo energetyczne oraz wysokość jednoskładnikowej ceny ciepła netto, która decyduje o wartości przyznanego bonu ciepłowniczego.
Wniosek o wypłatę bonu ciepłowniczego rozpatruje się w terminie 90 dni od dnia jego prawidłowego złożenia.
Bon ciepłowniczy będzie wypłacany niezwłocznie po otrzymaniu środków.
W Gminie Pawłowice zgodnie z pismem Spółdzielni Mieszkaniowej Pawłowice o bon ciepłowniczy po spełnieniu warunków ustawy mogą się ubiegać mieszkańcy korzystający z ciepła systemowego z następujących ulic:
ul. Polna (17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29),
ul. Górnicza (1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16),
ul. Kręta (1),
ul. Orzechowa,
ul. Wąska (1, 2),
ul. Wojska Polskiego (1).
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie https://www.gov.pl/web/energia/bon-cieplowniczy--wzor-wniosku-oraz-zaswiadczenia oraz wzór wniosku można pobrać na stronie https://www.gov.pl/web/energia/wzory-wnioskow-i-zaswiadczen w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pawłowicach i w Urzędzie Gminy Pawłowice.





