Ogłoszenie

Siostra Rafaela kończy posługę w Pielgrzymowicach

Po niespełna 12 latach pracy w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Pielgrzymowicach siostra Rafaela Adamuszek zmienia miejsce swojej posługi. Wieloletnia dyrektorka placówki prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi od lipca będzie pełnić obowiązki w Domu Generalnym Zgromadzenia we Wrocławiu.

Z siostrą Rafaelą spotkała się wójt gminy Pawłowice Joanna Śmieja, aby podziękować za lata zaangażowanej pracy na rzecz mieszkanek domu i lokalnej społeczności oraz życzyć jej powodzenia i satysfakcji w nowym miejscu pracy. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Pawłowicach Halina Hanzlik-Grabiec oraz przedstawiciele Powiatu Pszczyńskiego.

Siostra Rafaela po raz pierwszy przybyła do gminyPawłowice z  Warszawy, gdzie wcześniej pracowała jako nauczycielka. W latach 2002–2008 pełniła funkcję dyrektorki i przełożonej domu w Pielgrzymowicach. Następnie została przełożoną Prowincji Katowickiej Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi i funkcję tę sprawowała do 2020 roku. Do Pielgrzymowic wróciła 1 grudnia 2020 roku, ponownie obejmując kierowanie placówką.

Podsumowując lata swojej pracy podkreśliła, że bardzo zżyła się z mieszkankami domu i wiele się od nich nauczyła. Dzięki codziennym kontaktom jeszcze bardziej doceniła wartość zdrowia i życia. Podkreśliła, że mieszkanki DPS-u potrafią dostrzec samopoczucie drugiego człowieka i okazywać mu wsparcie w prosty i szczery sposób. Zwróciła uwagę na zaangażowanie pracowników, z którymi przyszło jej współpracować.  

W Pielgrzymowicach był obecny również Krzysztof Lach, który od 1 lipca obejmie funkcję dyrektora. Ostatnio był związany z Ośrodkiem dla Osób Niepełnosprawnych w Mikołowie-Borowej Wsi. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Przez 13 lat pracował jako terapeuta, a przez kolejne 20 lat kierował Środowiskowym Domem Samopomocy w Łaziskach Górnych, będącym filią placówki w Mikołowie. 

Zmiana na stanowisku dyrektora otwiera nowy rozdział w historii placówki, która od lat zapewnia swoim mieszkankom opiekę, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Obecnie w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Pielgrzymowicach mieszka 90 dziewcząt i kobiet funkcjonujących w pięciu mieszkaniach wspólnotowych.

 

 

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 25.06.2026
Autor: Monika Klimek
Zaktualizował: Monika Klimek
Przewiń stronę do góry

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje