Ogłoszenie

Wójt otrzymała absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu

Najważniejsze w roku posiedzenie Rady Gminy Pawłowice  - sesja absolutoryjne – odbyło się we wtorek 23 czerwca 2026 roku. W Sali sesyjnej obecnych było 15 radnych, a obrady prowadziła Przewodnicząca Rady Gminy Pawłowice Bogusława Pietrek. Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Gminy Pawłowice Bogusława Pietrek.  Wójt Joanna Śmieja przedstawiła najważniejsze działania urzędu gminy oraz jednostek organizacyjnych gminy jakie wydarzyły się w okresie międzysesyjnym.  

Zobacz sprawozdanie międzysesyjne od 26 maja do 23 czerwca 2026.  

Ustawa o samorządzie gminnym nakłada na wójta obowiązek corocznego sporządzenia i przedłożenia radzie gminy raportu o stanie gminy, czyli dokumentu stanowiącego  podsumowanie rocznej działalności wójta. 29 maja Raport o stanie Gminy Pawłowice z rok 2025  trafił do Rady Gminy Pawłowice. Mieszkańcy mogli się z nim zapoznać na stronie internetowej urzędu i w Biuletynie Informacji Publicznej.  

Wójt odnosząc się do opublikowanego raportu podkreśliła, że rok 2025 był dla gminy Pawłowice pracowity ale satysfakcjonujący. Spośród wielu działań inwestycyjnych wymieniła jedną z kluczowych inwestycji gminnych - budowę drogi do terenów strefy produkcyjnej w Pawłowicach. Podkreśliła, że to przedsięwzięcie ma szczególne znaczenie dla przyszłości gminy, ponieważ otwiera nowe możliwości rozwoju gospodarczego i tworzenia alternatywnych miejsc pracy.  Zwróciła również uwagę na Rok Karola Miarki, który pokazał, jak wiele można osiągnąć dzięki współpracy samorządu, jednostek organizacyjnych, instytucji kultury, organizacji społecznych i mieszkańców. Na zakończenie podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój gminy Pawłowice: radnym, sołtysom, pracownikom urzędu, dyrektorom i pracownikom gminnych jednostek organizacyjnych, dyrektorom szkół i przedszkoli oraz pracownikom oświaty, służbom bezpieczeństwa – policji i strażakom, a także przedsiębiorcom, rolnikom, organizacjom społecznym i pozarządowym oraz wszystkim mieszkańcom za wspólne budowanie małej ojczyzny  - Gminy Pawłowice.

Po wystąpieniu wójta, w programie sesji była debata nad raportem. Zgodnie z przepisami, mogli w niej wziąć udział mieszkańcy, pod warunkiem zgłoszenia wcześniej tego faktu do Przewodniczącej Rady Gminy Pawłowice. Ponieważ żaden wniosek nie wpłynął, Przewodnicząca krótko podsumowała kondycję gminy na koniec 2025 roku i radni uchwałą udzielili wójtowi gminy wotum zaufania.

Skarbnik Gminy Witold Drobot przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Pawłowice za 2025 r. wraz z informacją o stanie mienia komunalnego oraz sprawozdanie finansowe. Najważniejsze dane liczbowe zostały ujęte w formie prezentacji. Zobacz prezentację

Odczytał też opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym przez Wójta sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2025 rok i informację o stanie mienia. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy Pawłowice wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy za 2025 r.

Przed głosowaniem nad udzieleniem absolutorium Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Henryk Opacki przedstawił informację Komisji Rewizyjnej z przeprowadzonych kontroli, wniosek w sprawie udzielenia absolutorium i opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej. Radni jednogłośnie udzielili wójt Joannie Śmiei absolutorium, co oznacza, że rada gminy zaakceptowała sposób zarządzania finansami gminnymi w roku 2025.

W dalszej części sesji radni podjęli uchwałę w sprawie współpracy Gminy Pawłowice ze Skarbem Państwa w zakresie montażu urządzenia rejestrującego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 938 w Golasowicach. Gmina na montaż urządzenia przeznaczy 200 000,00 zł. Docelowo  w rejonie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z ul. Zawadzkiego i Kraszewskiego będzie zamontowany fotoradar. Szczegółowe warunki finansowania oraz współpracy przy realizacji zadania będą zawarte w odrębnym porozumieniu zawartym pomiędzy Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego a Gminą.   

Na wniosek wójt, z porządku sesji wykreślono uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu w trybie bezprzetargowym lokalu znajdującego się na parterze budynku Szkoły Podstawowej w Pawłowicach przy ul. Pukowca 4 wraz z terenem placu zabaw oraz uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze w przedszkolach, szkołach i zespołach szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Pawłowice.

Zobacz transmisję sesji z 23.06.2026 on -line
 

 

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 24.06.2026
Autor: UG Pawłowice
Zaktualizował: Beata Cyganek
Przewiń stronę do góry

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje